Мислите ли, че притежавате обща култура? Може би да, а може би – не. Да поддържаш богата такава не е никак лесно. Тя започва да се трупа още в училище и да ви кажа честно аз имам чувство, че някога в училищния си период знаех много повече неща, отколкото знам сега. Тогава минавахме разнообразни уроци на разнообразни теми всяка седмица. Умовете ни бяха заети с много, но и с богата и разнообразна информация. За съжаление голяма част от знанията, които бях придобила тогава, вече ги няма, а в днешно време, ако нямаш обща култура си за никъде. Толкова много неща се случват, за толкова други трябва да си компетентен…
И именно заради това аз често прибягвам до стратегия на импровизация!
Имам този навик още от училищните години, когато учителите искаха да ме изпитват, а не си бях научила урока качествено. Започвах да говоря, каквото помня. Оттам се закачах за някой по-дребен факт и „разтягах локуми“ около него. Особено в часовете по чужд език умението за импровизация ми служеше много добре, защото когато не знаех как да кажа едно нещо, винаги намирах начин да го кажа по друг.
С времето установих обаче, че за да импровизираш качествено, ти трябва богата обща култура. За да говориш за исторически романи например, ти е нужно да прочетеш един, понеже те се пишат под шаблон. Ситуацията е подобна и с другите жанрове, а също и с филмите и музикалните изпълнители. Научи общите белези и оттам ще си направиш правилните изводи. Обогатявай се постоянно на разнообразни теми и в един момент ще усетиш как те се преплитат и къде са им допирните точки, откъдето полето за импровизации се разширява още повече. Не казвам всичко това случайно. Повярвайте ми, че и днес това умение ми е полезно в различни области и най-вече на работата и при комуникацията ми с непознати. Общуването изисква импровизации, за да опипате почвата и да намерите най-уместната тема за разговор с всеки човек.